Vse o PC-software-hardware..atd

Linux

Co je to Linux?

Operační systém Linux je volně šiřitelný OS typu UNIX. Jeho autorem je Linus Torvalds a mnoho dalšich programátorů v Internetu. Jádro Linuxu je volně šiřitelné (public domain) podle pravidel GNU General Public License (licence používaná u softwaru GNU). Linux byl původně psán pro architekturu IBM PC s procesorem i386 a vyšším. V současné době existují i verze pro m68000, MIPS, Sun Sparc, DEC Alpha/AXP a některé další architektury. Jednou z hlavních výhod oproti komerčním UN*Xům je jeho nulová cena, dále snadno dostupný základní software a v neposlední řadě také nízké nároky na hardware a velmi příznivý výkon. Často je také k dispozici více dokumentace než k jiným systémům.

Podrobnosti

Linux byl napsán jako kompletní přepis UNIXu(tm). Nepoužívá žádný kód, který je chráněn autorskými právy AT&T nebo Unix System Laboratories.

Linux má API kompatibilní s normou POSIX. Jde o plně 32-bitový, případně plně 64-bitový OS (závisí to na platformě), který poskytuje vše, co lze žádat od UN*Xového systému.

Linux je plně srovnatelný (ne-li lepší) s většinou komerčních UNIXů a UNIX-like systémů. Kromě Linuxu ještě existují jiné volně šiřitelné operační systémy, zejména ty, které vychází z 4.3 BSD nebo NET/2 a později 4.4 Lite. Jde o operační systémy FreeBSD, NetBSD a OpenBSD.

Zde jsou reference o nasazení Linuxu v reálném světě.Dostupný software:

Pod Linuxem je k dispozici veškerý základní software (povětšinou jako public domain software). Viz též sekci o archívech softwaru pro Linux. Existuje i jisté množství komerčního softwaru - informace o takovýchto programech lze nalézt v Linux Commercial Howto nebo u příslušných výrobců. Vzhledem k existenci emulaci jiných UN*Xů lze často provozovat i software pro tyto systémy přímo pod Linuxem.

Ze softwaru dostupného pod Linuxem vybírám:

 • Základní UN*X-like systém, tj. utility jako ls, ps, cp ...
 • Kompletní vývojové prostředí (gcc/g++/objc, lex, yacc, gdb, m4, ...). K dispozici jsou též programy, emulující tzv. integrované vývojové prostředí, jak je známe z DOSu (xwpe).
 • Další programovací jazyky (perl, tcl/tk, smalltalk, clisp, ...)
 • Zpracování textu (groff, TeX, Metafont, ghostscript, ...)
 • Síťové vybavení - jak uucp, tak i TCP/IP (včetně NFS, sendmailu, ...).
 • Podpora dalších síťových protokolů (IPX/SPX, AppleTalk, SMB - sdílení zdrojů z Windows).
 • Editory textu - vi, emacs, ...
 • Kompletní X-Window System (XFree86), podporující téměř všechny známé grafické karty, včetně akcelerovaných s možností použití akcelerovaného režimu.
 • Zpracování obrazu - xv, xfig, xpaint, GIMP ...
 • Zdrojové texty ode všech komponent systému.
 • České/slovenské národní prostředí (ještě ne úplně kompletní).
 • Emulátor DOSu, alfa verze emulátoru Microsoft Windows 3.1, komerční emulátor Windows 3.1/3.11 - WABI.
 • iBCS2, což je emulátor různých UN*Xů pro i386 a vyšší CPU. Zejména je možné pomocí tohoto balíku spouštět programy psané pro SCO UNIX a Solaris/386.
 • Spousty her, například Doom I, II a Quake pro Linux.
 • Matematický software, jako například Maple V pro Linux nebo Pari/GP.
 • Několik různých kancelářských (office) balíků, obsahujících obvykle textový procesor, spreadsheet, program pro prezentace a podobně. Mezi tyto balíky patří například Applixware, Caldera Office Suite, StarOffice a další.


Požadovaný hardware:

Zde uvádím minimální hardware, na kterém Linux poběží. Pochopitelně čím lepší hardware je, tím lépe.
Linux podporuje i další hardware, jako jsou SCSI řadiče a zařízení, zvukové karty, joystick, síťové karty, sběrnici PCMCIA na laptopech (a PCMCIA karty), multiportové sériové karty, ISDN adaptéry a další.

Bohužel ne všichni výrobci jsou ochotni uvolnit specifikace svého hardwaru (sem patří například firma Xircom), proto je nutné před koupí hardwaru pro Linux ověřit, je-li konkrétní komponenta podporovaná Linuxem. Situace v této oblasti se nicméně zlepšuje - již několik výrobců pod tlakem uživatelů volně šiřitelných systémů změnilo svoji firemní politiku a začali poskytovat specifikace k hardwaru zdarma (patří mezi ně například Diamond nebo Matrox). Existují ovšem i výrobci hardwaru, kteří přímo spolupracují s autory ovladačů pro Linux (BusLogic/Mylex) a dokonce takoví, jejichž hardware je primárně určený pro Linux (Cyclades).

Podrobnejší výpis hardware kompatibilního s Linuxem můžete najít v Linux Hardware Compatibility Howto.
Výborné stránky jsou http://hardware.penguin.cz/Odkazy na další informace

O tom, co je Linux, se lze (kromě této stránky, ovšem) také dovědět z Linux Info-Sheet (v angličtině). V češtině je k dispozici například Virtuální průvodce Linuxem, který je součástí školiček.
Damm Small Linux
  Damn Small Linux je linuxová distribuce s názvem naprosto vystihujícím její povahu

  Tento „Zatraceně malý Linux“ se totiž vejde na pouhých 50 MB, čímž je přímo ideální pro přenos na USB klíčenkách, malých (8cm) CD a podobně. Nejčastěji se používá jako záchranný bootovací systém. Lze ji však pomocí jednoduchého průvodce nainstalovat i na pevný disk. Další obrovskou výhodou je fakt, že Damn Small Linux lze bez problémů provozovat i na stařičkých PC.

  Z původně skoro neznámé linuxové distribuce je dnes velmi známý a často využívaný balík. Přesněji řečeno několik balíků, protože různých modifikací (tj. variant obsahujících různé programy) je přes dvě stě.

  Tento program doporučil uživatel wwwa

  Popis programu může vycházet z toho, co o něm tvrdí jeho tvůrce nebo distributor, a provozovatel služby Download.CHIP.eu nepřebírá odpovědnost za věcnou správnost tohoto popisu. Provozovatel dále nepodporuje protiprávní užívání programů. Odpovědnost za to, že program bude užit pouze v souladu s platnými zákony, leží výhradně na uživateli.

  Stáhnout!

   
  Nevyžádaná a komerční pošta a další splašky nechť chodí na adresu splasky@l